2010 Roadkillers Race Results



Holiday Bridge Challenge 5K
Dec. 26, Ormond Beach, Fla.

Elliott Strouse 19:51, 8th age group (16th overall)

Jacksonville Bank Marathon
Dec. 19, Jacksonville, Fla.

Jeremy Davidson 2:54:43, 4th age group (21st overall)
Daniel McCarthy 2:56:31, 2nd age group (27th overall)
Mike Magner 3:06:43, 11th age group (54th overall)
Cija Werblo 3:15:40, 3rd age group (103rd overall)
James Masters 3:19:09,
1st age group! (124th overall)
Bob Darrow 3:45:30, 39th age group (310th overall)

Jacksonville Bank Half-Marathon
Dec. 19, Jacksonville, Fla.

April Darrow 1:35:52, 4th age group (134th overall)

Stonewood Holiday Classic 5K
Dec. 11, Ormond Beach, Fla.

April Darrow 20:15, 1st age group! (22nd overall)

OUC Half-Marathon
Dec. 4, Orlando, Fla.

James Masters 1:27:49, 3rd age group (69th overall)

Turkey Day 5K
Nov. 25, Sanford, Fla.

Karen Norton 22:55, 5th overall female

26th Annual Thanksgiving 10-mile
Nov. 25, DeLand, Fla.

Daniel McCarthy 1:00:37, 1st age group! (4th overall)
Mike Magner 1:01:37,
1st age group! (8th overall)
Cija Werblo 1:07:46,
1st age group! (27th overall)
Mike Baron 1:14:40,
1st age group (56th overall)
Bob Darrow 1:18:21, 12th age group (87th overall)
Jason Van Meter 1:18:51, 13th age group (91st overall)
Kristine Williams 1:19:00, 7th age group (93rd overall)
William Smith 1:20:43,
1st age group! (109th overall)
Sara Van Meter 1:23:52, 7th age group (144th overall)

26th Annual Thanksgiving 5K
Nov. 25, DeLand, Fla.

April Darrow 20:52, 1st age group! (33rd overall)

Ragnar Relay
Nov. 20-21, Port Richey to Daytona Beach, Fla.

Lady Roadkillers 27:33:50, 1st place division! (10th overall)

Philadelphia Marathon
Nov. 21, Philadelphia, Pa.

Danny Fritz 2:55:54, 27th age group (160th overall)

Paul de Bruyn 30K
Nov. 14, New Smyrna Beach, Fla.

Jeremy Davidson 1:58:05, 1st overall!
Daniel McCarthy 1:59:42, 2nd overall!
Mike Magner 2:05:08,
1st age group! (4th overall)
Bob Darrow 2:36:30, 2nd age group (15th overall)
Sara Van Meter 2:38:09, 2nd overall female! (16th overall)
Jason Van Meter 2:39:50, 3rd age group (18th overall)

Paul de Bruyn 15K
Nov. 14, New Smyrna Beach, Fla.

Cija Werblo 1:04:04, 1st overall female!

Florida Hospital Celebration Health Founders Day 10K
Nov. 14, Celebration, Fla.

Karen Norton 46:18, 3rd age group (130th overall)

ING New York City Marathon
Nov. 7, New York, N.Y.

Karen Norton 3:58:22, 545th age group (13,941st overall)

Paint the Towne 5K
Nov. 7, Daytona Beach, Fla.

James Masters 18:39, 2nd overall!
April Darrow 21:15,
1st age group! (18th overall)

Daytona Beach Half-Marathon
Oct. 31, Daytona Beach, Fla.

Daniel McCarthy 1:21:52, 3rd overall!
April Darrow 1:38:58, 2nd age group (64th overall)
Mike Baron 1:41:53, 4th age group (80th overall)
Bob Darrow 1:46:08, 18th age group (110th overall)
Kristine Williams 1:47:05, 5th age group (122nd overall)
Sara Van Meter 1:47:38, 4th age group (123rd overall)


Faith Lutheran 5K
Oct. 16, Eustis, Fla.

Kristine Williams 22:26, 1st age group! (11th overall)

U Can Finish 5-Miler
Oct. 10, Orlando, Fla.

Jeremy Davidson 29:09, 2nd age group (10th overall)
Daniel McCarthy 29:28,
1st age group! (13th overall)
Mike Magner 29:47, 3rd age group (17th overall)
April Darrow 34:48, 4th age group (90th overall)
Mike Baron 35:53, 6th age group (121st overall)
Karen Norton 37:01, 2nd age group (146th overall)
Bob Darrow 38:55, 11th age group (209th place)
Sara Van Meter 39:39, 8th age group (252nd overall)

Greater Maitland 5K
Oct. 9, Maitland, Fla.

James Masters 19:07, 1st age group! (5th overall)
April Darrow 21:05,
1st overall female! (9th overall)
Kristine Williams 22:37, 2nd overall female! (22nd overall)

Sunnyside Survivor 5K
Oct. 2, Leesburg, Fla.

April Darrow 21:15, 1st age group! (5th overall)

12th Annual Miracle Miles 15K presented by Chick-fil-A
Sept. 25, Orlando, Fla.

Daniel McCarthy 59:30, 2nd age group (20th overall)
Mike Magner 1:02:04, 8th age group (28th overall)
Cija Werblo 1:05:56,
1st age group! (55th overall)
Karen Norton 1:12:25, 2nd age group (142nd overall)
Jason Van Meter 1:18:49, 24th age group (265th overall)
Sara Van Meter 1:22:15, 11th age group (362nd overall)
Bob Darrow 1:22:42, 39th age group (379th overall)
William Smith 1:23:24, 3rd age group (400th overall)


South Daytona 5K
Sept. 25, South Daytona, Fla.

James Masters 19:22, grandmasters champion!
April Darrow 21:51,
1st overall female!

St. Johns River Paddle Battle 5K Run/Walk
Sept. 19, Orange City, Fla.

Tara Batista 20:36, 1st overall!

Hospice of Volusia/Flagler County 5K
Sept. 19, Port Orange, Fla.

James Masters 18:54, masters champion! (8th overall)

Autumn Rock N Run 5K presented by Florida Hospital
Sept. 11, Casselberry, Fla.

Daniel McCarthy 17:59, 3rd age group (14th overall)
Mike Magner 18:56, 4th age group (30th overall)
April Darrow 21:56, 4th age group (92nd overall)
Karen Norton 22:02, 3rd age group (97th overall)


30th Annual Mike Gibson Summertime XC Run
Sept. 4, Lake Mary, Fla.

Daniel McCarthy 18:04, 1st age group! (5th overall)
Mike Magner 18:39,
1st age group! (7th overall)
Karen Norton 22:21,
1st age group! (15th overall)
Wade Compton 26:25, 3rd age group (31st overall)

Track Shack’s Celebration of Running 5K
Aug. 14, Orlando, Fla.

Chris Batista 17:00, 2nd age group (8th overall)
Daniel McCarthy 17:59, 2nd age group (16th overall)
Mark Newman 19:44, 6th age group (57th overall)
Tara Batista 20:28, 2nd age group (80th overall)
Erica Grzenda 24:44, 9th age group (280th overall)


Run for Africa 5K
July 24, Winter Springs, Fla.

Daniel McCarthy 18:11, masters champion! (3rd overall)
Cija Werblo 20:15,
1st overall female! (9th overall)
James Masters 21:05,
1st age group! (12th overall)
Karen Norton 21:48,
female masters champion! (17th overall)
Kristine Williams 24:21, 2nd age group (46th overall)
Erica Grzenda 25:06, 2nd age group (63rd overall)
William Smith 26:05, 4th age group (77th overall)

Firecracker 4 miler
July 3, Daytona Beach, Fla.

Daniel McCarthy 24:27, masters champion! (8th overall)

Jim Payne Blue Ribbon 5K Run for Kids House
May 15, Sanford, Fla.

Mark Newman 21:11, 4th age group (26th overall)

114th Boston Marathon
April 19, Hopkinton to Boston, Mass.

Daniel McCarthy 3:02:24, 187th age group (1,527th overall)
James Masters 3:29:07, 134th age group (6,620th overall)
Shawn Hart 3:40:30, 1,918 age group (9,876th overall)
Sara Van Meter 3:42:15, 490th age group (10,375th overall)
April Darrow 3:55:27, 3,031st age group (13,964th overall)

Don’s Friends 5K Run/Walk
April 10, St. Augustine, Fla.

James Masters 18:45, 2nd age group (15th overall)

Run for SPARC 5K
April 10, Ponce Inlet, Fla.

April Darrow 21:17, 1st overall female!
Daytona Area Grand Prix, W35-39 Age Group Champion!

43rd Annual Easter Beach Run (4 mile)
April 3, Daytona Beach, Fla.

Dan Stojic 26:20, 5th age group (30th overall)

Seminole State College 5K
March 28, Sanford, Fla.

April Darrow 21:45, 1st age group! (11th overall)

St. Mary Magdalen 5K
March 27, Altamonte Springs, Fla.

April Darrow 21:42, 1st age group! (22nd overall)
Bob Darrow 22:07, 6th age group (30th overall)


Rescue Run Corporate 5K
March 25, Lake Mary, Fla.

Jeremy Davidson 17:29, 1st overall!

Sandpiper 5K
March 20, Ormond Beach, Fla.

April Darrow 21:16, 3rd overall female!

Be a Trailblazer 5K
March 20, Lake Mary, Fla.

Mark Weghorst 17:13, 1st overall!
Daniel McCarthy 18:10,
1st age group! (2nd overall)
Sara Van Meter 22:39,
1st age group! (18th overall)

Gate River Run 15K
March 13, Jacksonville, Fla.

Daniel McCarthy 58:02, 11th age group (176th overall)
Craig Dixon 1:00:57, 34th age group (260th overall)
Brett Blackadar 1:08:05, 76th age group (614th overall)
Jason Van Meter 1:12:30, 136th age group (1,056th overall)
Sara Van Meter 1:13:59, 23rd age group (1,245th overall)

Victoria Park 5K
March 13, DeLand, Fla.

James Masters 19:03, 1st age group! (6th overall)

Lourdes Academy “Go Make a Difference” 5K
February 27, Daytona Beach, Fla.

April Darrow 21:32, 3rd overall female!

3rd Annual Faith & Health Day 5K
February 21, DeLand, Fla.

Dan Stojic 20:38, 1st overall!

House of Hope Run Around the Pines 5K
February 20, Winter Park, Fla.

Daniel McCarthy 17:43, 4th age group (18th overall)
James Masters 18:24,
1st age group! (34th overall)

Palmer Chiropractic Clinics Healthy Heart 5K
February 20, Port Orange, Fla.

April Darrow 20:42, 1st overall female!

Palmer Chiropractic Clinics Healthy Heart 10K
February 20, Port Orange, Fla.

Karen Norton 44:57, 1st overall female!

Mercedes Marathon
February 14, Birmingham, Ala.

Elliott Strouse 3:09:34, 1st age group! (41st overall)

K-Swiss Catch Me if you Can 5K
February 13, Sanford, Fla.

Jeremy Davidson 17:31, 3rd overall!
Mark Weghorst 17:36, 1st age group! (4th overall)
April Darrow 21:38,
1st age group! (6th overall)
Michelle Schwartz 23:27, 4th age group (15th overall)

State Farm Melbourne & Beaches Music Marathon
February 7, Melbourne, Fla.

Jason Van Meter 3:46:15, 7th age group (75th overall)

State Farm Melbourne & Beaches Music Half-Marathon
February 7, Melbourne, Fla.

Daniel McCarthy 1:21:41, 7th age group (17th overall)
USA Track & Field Half-Marathon State Championship, 3rd place!

Sara Van Meter 1:43:06, 10th age group (145th overall)

Florida Hospital Lady Track Shack 5K
February 6, Orlando, Fla.

April Darrow 21:25, 3rd age group (13th overall)

Ocala Marathon
January 31, Ocala, Fla.

Wade Compton 4:16:47, 7th age group (50th overall)

Deerwood Elementary 5K
January 30, Orlando, Fla.

April Darrow 21:37, 2nd age group (7th overall)

Seasons 52 Park Avenue 5.2k presented by Florida Hospital
January 23, Winter Park, Fla.

Danny Fritz 18:40, 2nd age group (21st overall)
Daniel McCarthy 18:43, 3rd age group (22nd overall)
Mike Baron 20:55, 2nd age group (56th overall)
April Darrow 21:49, 7th age group (127th overall)
Jason Van Meter 22:25, 19th age group (151st overall)
Sara Van Meter 23:47, 5th age group (233rd overall)

Chevron Houston Marathon
January 17, Houston, Tex.

Mike Baron 3:14:18, 4th age group (288th overall)

Walt Disney World Marathon
January 10, Lake Buena Vista, Fla.

James Masters 3:13:15, 1st age group! (175th overall)
Boston Marathon Qualifier!

Mark Newman 3:28:08, 97th age group (466th overall)

2009 Race Results